NRL Central Wiki
Advertisement
2020
Premiership winner: Penrith Panthers
Minor premiers: Melbourne Storm

Ladder[]

Rounds[]

Round 1[]

March 11
Storm 26 – 18 Rabbitohs
AAMI Park, Melbourne
March 12
Knights 32 – 16 Bulldogs
McDonald Jones Stadium, Newcastle
March 12
Broncos 16 – 32 Eels
Suncorp Stadium
March 13
Warriors 19 – 6 Titans
Central Coast Stadium, Gosford
March 13
Roosters 46 – 4 Sea Eagles
Sydney Cricket Ground, Sydney
March 13
Panthers 24 – 0 Cowboys
BlueBet Stadium, Penrith
March 14
Raiders 30 – 12 Wests Tigers
GIO Stadium, Canberra
March 14
Dragons 18 – 32 Sharks
Netstrata Jubilee Stadium, Sydney

Round 2[]

March 18
Eels 16 – 12 Storm
Bankwest Stadium, Sydney
March 19
Warriors 16 – 20 Knights
Central Coast Stadium, Gosford
March 19
Titans 28 – 16 Broncos
Cbus Super Stadium, Gold Coast
March 20
Bulldogs 0 – 28 Panthers
Bankwest Stadium, Sydney
March 20
Sea Eagles 12 – 26 Rabbitohs
4 Pines Park, Sydney
March 20
Cowboys 18 – 25 Dragons
Queensland Country Bank Stadium, Townsville
March 21
Wests Tigers 6 – 40 Roosters
Campbelltown Sports Stadium, Sydney
March 21
Sharks 10 – 12 Raiders
Netstrata Jubilee Stadium, Sydney

Round 3[]

March 25
Panthers 12 – 10 Storm
BlueBet Stadium, Penrith
March 26
Dragons 38 – 12 Sea Eagles
WIN Stadium, Wollongong
March 26
Rabbitohs 26 – 16 Roosters
Stadium Australia, Sydney
March 27
Raiders 31 – 34 Warriors
GIO Stadium, Canberra
March 27
Broncos 24 – 0 Bulldogs
Suncorp Stadium, Brisbane
March 27
Eels 28 – 4 Sharks
Bankwest Stadium, Sydney
March 28
Knights 20 – 24 Tigers
McDonald Jones Stadium, Newcastle
March 28
Cowboys 8 – 44 Titans
Queensland Country Bank Stadium, Townsville

Round 4[]

April 1
Sea Eagles 6 – 46 Panthers
4 Pines Park, Sydney
April 2
Bulldogs 0 – 38 Rabbitohs
Stadium Australia, Sydney
April 2
Storm 40 – 6 Broncos
AAMI Park, Melbourne
April 3
Sharks 48 – 10 Cowboys
Netstrata Jubilee Stadium, Sydney
April 3
Titans 4 – 20 Raiders
Netstrata Jubilee Stadium, Sydney
April 4
Knights 13 – 22 Dragons
McDonald Jones Stadium, Newcastle
April 4
Roosters 32 – 12 Warriors
Sydney Cricket Ground, Sydney
April 5
Tigers 22 – 36 Eels
Stadium Australia, Sydney

Round 5[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 6[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 7[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 8[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 9[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 10[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 11[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 12[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 13[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 14[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 15[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 16[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 17[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 18[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 19[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 20[]

v
v
v
v
v
v
v
v

Round 21[]

August 5
Knights 28 – 20 Broncos
Suncorp Stadium, Brisbane
August 6
Raiders 20 – 12 Dragons
Cbus Super Stadium, Gold Coast
August 6
Eels 12 – 40 Rabbitohs
Cbus Super Stadium, Gold Coast
August 7
Warriors 18 – 16 Sharks
Cbus Super Stadium, Gold Coast
August 7
Roosters 14 – 20 Panthers
Suncorp Stadium, Brisbane
August 7
Sea Eagles v Storm
Suncorp Stadium, Brisbane
August 8
Bulldogs v Tigers
Cbus Super Stadium, Gold Coast
August 8
Titans v Cowboys
Cbus Super Stadium, Gold Coast

Round 22[]

August 12
Storm v Raiders
AAMI Park, Melbourne
August 13
Dragons v Panthers
WIN Stadium, Wollongong
August 13
Broncos v Roosters
Suncorp Stadium, Brisbane
August 14
Rabbitohs v Titans
Central Coast Stadium, Gosford
August 14
Cowboys v Tigers
Queensland Country Bank Stadium, Townsville
August 14
Sea Eagles v Eels
4 Pines Park, Sydney
August 15
Warriors v Bulldogs
Mt Smart Stadium, Auckland
August 15
Sharks v Knights
Netstrata Jubilee Stadium, Sydney

Round 23[]

Round 24[]

Round 25[]

Finals series[]

Grand final[]

October 3
Panthers 14 – 12 Rabbitohs
First half: 8 – 6
Second half: 6 – 6
Suncorp Stadium, Brisbane

Try scorers:
Penrith Panthers: Matt Burton 16', Stephen Crichton 66'
South Sydney Rabbitohs: Cody Walker 20', Alex Johnston 74'

Goal scorers:
Penrith Panthers: Nathan Cleary (3/3; 18', 32' pen, 68')
South Sydney Rabbitohs: Adam Reynolds (2/3; 22', 44' pen)

Clive Churchill Medal: Nathan Cleary

Dally M medallists[]

  • Dally M Medal:

By positions[]

  • Fullback of the Year: Tom Trbojevic
  • Wingers of the Year: Reuben Garrick, Brian To'o
  • Centres of the Year: Matt Burton, Justin Olam
  • Five-eighth of the Year: Cody Walker
  • Halfback of the Year: Nathan Cleary
  • Props of the Year: James Fisher-Harris, Payne Haas
  • Hooker of the Year: Brandon Smith
  • Second Rowers of the Year: Viliame Kikau, Isaiah Papali'i
  • Lock of the Year: Isaah Yeo
Coach of the Year: Craig Bellamy

By achievements[]

Template:Dally M Medallists/2021/Achievements

Other competitions[]

Advertisement